Aastra Business Phone Telefon Santrali

İletişimin gerekliliği artan teknoloji ile birlikte gün geçtikce artıyor. İşletmeler artan bilgi ihtiyaçları ve daha verimli çalışabilmek için iletişim sistemlerini yeniden yapılandırmak zorunda kalıyor.Business Phone 250 sayısal telefon santralı, 20 ile 200 abone kapasitesindeki orta ölçekli işletmelerde, veya bir şirketin şubesinde de kullanılmak üzere tasarlanmış, büyük sistemlerin özelliklerini de taşıyan bir çözümdür. Business Phone daki tüm donanım ve yazılım modülerdir.

Aastra Business Phone santralleri işletmelere bir çok çözüm şekli sunmaktadır. Moduler yapısından dolayı eklenen bazı donanım veya yazılımlar ile Business Phone santrale birçok işlevsellik katılabilir.

Modülerlik sayesinde ilerleyen zamanlarda işletmelere ihtiyaçları doğrultusunda daha az yatırım maliyeti ve zaman kaybı olmaksızın kapasite ve işlevsel gereksinimlere yanıt verebilme olanağı sağlar. Business Phone Internet Protokolü üzerinden ses iletimi (Voice over IP) için de hazırdır.

Teknik Özellikler
Toplam Abone : 300
Toplam Dış Hat : 120
VoIP Hatları : 32


Arayüzler
Sayısal Dış Hat: ISDN Arayüzleri (PRI,PRA, ETSI CTR3 ve Austel CAS 2Mbit, CAS R2)

IP üzerinden networking, H.323 Gatekeeper, QoS, IP v.4, BOOTP, RTP, TCP, UDP, FTP, NTP, H.323, H225 ve H.245

Call Center Çözümleri, ACD, bilgisayar, Telefon entegrasyonu Ağ oluşumu, (IP/ISDN Networking) VoIP, IP Telefon Çözümü, Kablosuz İletişim, (DECT), Sesli Mesaj ve ses uygulamaları, Otel ve hastane çözümleri, Çağrı ücretlendirme, Operatör çözümleri, İşletim ve bakım sistemi, gibi bir çok servisi sayesinde iletişimi konforlu hale getiriyor.

Aastra BP250 modüler ve ölçeklenebilir yapısı, benzersiz özellikleri ile 75 ülkede 85,000 kurumun tercihi olmuştur.